7/B. SZARKA LSZL AZ 1945–1948. VI KNYSZERTELEPTSEK TRTNETE S EMLKEZETE II.rsz
1946 – a remnyek s a megprbltatsok ve
Az 1946. v egyszerre volt a remnyek s a rendkvli megprbltatsok esztendeje a csehszlovkiai magyarsg szmra. A bkekonferencira val magyar felkszlstõl, az elsõ vilghbort lezr bkerendszernl mltnyosabb s tartsabb megoldsok grettõl a szlovkiai magyarok azt remltk, hogy a magyar bkeszerzõdsben a nagyhatalmak a hatrok 1919-1920. vi kijellsnl elkvetett hibikat korrigljk s a csehszlovk–magyar llamhatr megllaptsnl figyelembe veszik a magyar-szlovk etnikai hatrvonalat.
Ugyanakkor az v a februr 27-n Prgban megkttt csehszlovk–magyar lakossgcservel kezdõdtt, ami a szlovkiai magyarok krben igen nagy csaldst s mg nagyobb flelmeket vltott ki.
A szlõfldjk ragaszkod felvidkiek belttk ugyan, hogy Nagy Ferenc kormnya a csehszlovk hatsgok durva nyomsnak engedve valjban knyszerû megllapodst kttt az nknt jelentkezõ magyarorszgi szlovkok s a csehszlovk hatsgok ltal tteleptsre kijellt szlovkiai magyarok cse-
28 Tth:1995, 255 –278. – Iratok a csehszlovkiai magyarok 1945-1948 kztti trtnethez. MTA Kisebbsgkutat Intzet Archvuma (tovbb: KIA) 2001/4.
29 A szmozs nlkl megjelent elsõ lapszmok valjban inkbb egy-egy aktulis krdskrre vonatkoz rsokat tartalmaztak. gy pl. a pozsonyi magyarsg 1945 mjusban elkezdõdtt tmeges kiutastsrl, az erdlyi magyarsg helyzetnek vltozsairl s a szlovkiai helyzettõl eltrõ fejlemnyeirõl, a csehszlovk npbrsgok magyarokat sjt mûkdsrõl kszltek egyoldalas elemzsek, beszmolk. Az szak Szava 1946 mjusnak elejn megjelentetett ktoldalas hsvti szma a pozsonyi magyarok ligetfalusi tborba val kildzsrõl szl hrads mellett igyekezett remnyt nteni olvasiba s azt tancsolta, hogy kerljk a nyilvnos konfrontcit: „Lgy vatos! Nyilvnos helyen ne politizlj! t kell vszelned mg ezt a kis idõt! A fiatal magyar demokrcinak nem holt mrtrok, hanem dolgos magyarok, a munka hõsei kellenek.”
18 rjrõl. A nagyhatalmak magyar szempontbl kedvezõ beavatkozsnak lehetõsgt mrlegelve azonban a Npi Szvetsg aktivisti is j ideig a magyar diplomcia slyos hibjaknt rtkeltk a lakossgcsereegyezmnyt.
A felvidki magyar rtelmisg 1946 elejn mozgalomm szervezõdõ rsze 1946. janur 24-n Tildy Zoltn miniszterelnkhz, egy hnappal ksõbb Gyngysi Jnos klgyminiszterhez cmzett levelben jelezte fenntartsait a lakossgcsere-egyezmnnyel kapcsolatosan.
A Npi Szvetsg kpviselõi mindvgig az etnikai hatrokkal minl inkbb megegyezõ llamhatrok kialaktsban lttk a magyar–szlovk viszony megoldst, s ezrt elutastottak minden olyan megoldst, amely a szlovkiai magyarsgot az ltala lakott terlet nlkl kvnta Magyarorszgra knyszerteni vagy a terlet etnikai arculatt a magyarsg belsõ sztteleptsvel kvnta megvltoztatni: „Mg a „jszomszdi viszony” kedvrt sem szabad lemondaniuk (ti. a magyar kormny lakossgcsere-trgyalsokon rsztvevõ kpviselõinek – Sz. L.) az egy tmbben lõ magyarokrl, s terletileg kell a visszacsatolst szorgalmazni a nagyhatalmaknl, mert ez a demokratikus, ez az igazsgos, s csak gy lesz tarts bke.” 30
A lakossgcsere-egyezmnnyel kapcsolatos kifogsokat legtmrebben az 1946. mrcius elejn Gyngysi Jnos klgyminiszterhez intzett, ismeretlen eredetû szlovkiai magyar memorandum fejezte ki. Ez a kisebbsg felszmolst clz csehszlovk intzkedsek eszkalcijtl, tovbbi megprbltatsoktl, ldztetsektõl tartott.31 Ugyanez a memorandum pontos elemzst adott azokrl a csehszlovk szndkokrl, amelyek a radiklis magyarorszgi tteleptssel, valamint knyszerasszimilcis akcikkal vgrvnyesen fel kvntk szmolni a kisebbsgi magyar kzssget.32 A Npi Szvetsg kt illeglis lapja legerõteljesebben a Szlovk Megbzott Testlet 1946. februr 15-i lsn elhatrozott s hrom hnappal ksõbb, mjus 14-n meghirdetett gynevezett reszlovakizcis akcival szemben lpett fel.33 A lakossgcsere utn Csehszlovkiban marad magyarokkal szemben a csehszlovk politika kezdettõl fogva mrlegelte a „belsõ megolds” lehetsges eszkzeit: gy pldul a Vorosilov marsall ltal is tmogatott csehorszgi deportlsokat, illetve a tovbbi belsõ teleptsi akcikkal kombinlt knyszerasszimilcit. Ez utbbi a ktsgkvl igen jl idõztett, a deportlstl, ki- s sztteleptstõl rettegõ magyarsgnak az otthon marads lehetõsgt felknl knyszerasszimilcis akci formjban valsult meg.
Az akci meghirdetsekor mr egy teljes ven t a teljes jogfosztottsg, kiszolgltatottsg s megflemltettsg lgkrben lõ szlovkiai magyaroknak ngytde, sszesen 452 089 szemly nyjtotta be a reszlovakizcis krelmet, s kzlk 362 679 szemly krelmt a szlovk hatsgok elfogadtk, azaz õket szlovk nemzetisgûknt regisztrltk, amivel visszanyertk llampolgri jogaikat.34
A Npi Szvetsg nyugati s keleti csoportja szmra a reszlovakizcis akci hatalmas kihvst jelentett. A mozgalom vezetõi tisztban voltak csekly lehetõsgeikkel, de eldntttk, hogy megprblnak tancsokat adni a reszlovakizcis dilemmval kszkdõknek. Az szak Szava 17. s 20. szmban vltoztats nlkl kzlt reszlovakizcis elemzs a tmeges knyszerasszimilcit clul kitûzõ akci okait s felttelezhetõ kvetkezmnyeit igyekezett megnevezni. *
A krelmezõk s a jvhagyott krelmek rendkvl magas szma, arnya hatalmas csapst jelentett a jogfosztssal szemben ellenllst hirdetõ rtelmisgi mozgalomnak. A tmeges jelentkezs okainak elemzse alapjn azonban az szak Szava szerzõje arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a jogfosztottsg krl-
30 Tth:1995: 112–115. A lakossgcsere-egyezmnyt tbb ms szlovkiai magyar csoport, szervezet, pl. a „Szlovkiban lvõ magyar antifasisztk bizottsga” nevben Fbry Jzsef, Jn Kugler, Major Sndor s Szalay Istvn, Pry Rezsõk tteleplt pozsonyi magyar rtelmisgiekbõl ll kre is brlta. Uo. 119-121, 125-130. Akadt kritikusa a megllapodsnak a magyar klgyminisztriumban is. Lsd. Vjlok Sndornak, a minisztrium szlovkiai magyar szrmazs referensnek memorandumt, uo. 116–118.
31 Tth:1995, 119.
32 „Rettenetes, nemzeti ltnket kockztat egzisztencilis vlsgunkban nyltan s becsletesen meg kell mondanunk, hogy a csehszlovk–magyar egyezmnyt, de a trgyalsokat is srelmesnek kell minõstennk, mgpedig azrt, mert rlunk – nlklnk
dntttek, kellõ tjkozds nlkl. gy a magyar kormny kpviselõi nem voltak kellõkppen informlva szomor helyzetnkrõl.” Tth:1995, 120.
33 A reszlovakizcit kt szakaszban, 1946 mjusban s jniusban, illetve az 1947 oktbertõl december 31-ig terjedõ idõszakban bonyoltottk le.
34 A krelmezõk s a tnylegesen reszlovakizltak utaj ltal megadott maximlis szmot azrt tartjuk elfogadhatnak, mert Kaplan 410 800 krelmezõre, illetve 284 814 hivatalosan reszlovakizltra vonatkoz adatai nem foglaljk magukba azon krelmezõk nagyobbik rsznek a szmt, akik idõkzben meghaltak, Magyarorszgra tvoztak, csehorszgi munkra vittk õket vagy krvnyk formailag hinyos volt. Kaplan:1995, 134, ill. 164. A Reszlovakizcis Bizottsg 1947. janur 1-jei statisztikai sszegzst utajja l megegyezõen kzli Vadkerty: 1993, 107–108.
* Teljes szvegt lsd a dokumentummellkletben
18 mnyei kzt a szlovkiai magyarok igyekeztek a kisebbik rosszat vlasztani. Ezzel egytt az rs az egzisztencilis fenyegetettsg mellett a vrosi magyar npessg gyenge nemzeti identitsban, illetve a felelõs kisebbsgi magyar polgrsg hinyban jelli meg a tmeges reszlovakizci belsõ okait, azaz a nemzeti kzssg rtkõrzõ s mintateremtõ magatartsa szempontjbl hagyomnyosan meghatroz kt rteg felelõssgt veti fel a magyarsg ilyen tmeges feladsa miatt.
A kvetkeztetsek msik fontos eleme a csehszlovkiai s magyarorszgi gazdasgi s politikai viszonyok sszehasonltsbl a szlovkiai magyar kzposztlybeliek, vllalkozk krben felbukkan tartzkods s flelem a magyarorszgi szovjet jelenlt, illetve a hiperinflci s az elszegnyeseds kvetkezmnyeitõl.
A kvetkeztetsek harmadik, a kzssg maradkt ellenllsra buzdt rsze kt rvet igyekezett mozgstani: a reszlovakizltakkal szemben tervezett sztteleptsek riaszt perspektvjval azt kvnta rzkeltetni, hogy a nemzeti hovatartozs megtagadsa rn sem vlthatta meg senki a maga nyugalmt, illetve arrl prblta meggyõzni az olvast, hogy a bkekonferencia utni idõktõl remlt hatkony kisebbsgvdelem a kisebbsgi kzssghez hûsgesek szmra a reszlovakizcis alternatvnl jval nagyobb biztonsgot nyjthat.
A kt lap 1946 nyarn hven tkrzte a bkekonferencival kapcsolatos kisebbsgi magyar remnyeket. Az szak Szava pldul a francia rdira hivatkozva csupn kt megoldst ltott elkpzelhetõnek a szlovkiai magyarok krdsben: „1) Vagy biztostani Csehszlovkia magyar kisebbsgnek az 1938 elõtti sszes jogt. 2) Vagy a Felvidki Magyarorszgot (sic) terlettel egytt lecsatolni. A kisebbsgi jogok megadsa a csehszlovk kormny politikjnak teljes bukst jelenten. Flhivatalos szlovk kldttsg tapogatzott a magyar kormnynl s hajland volna a Lva–Losonc–Rimaszombat–Rozsny vonalrl lemondani, ha Magyarorszg lemond a Csallkzrõl s Kassrl. A magyar demokrcia azonban igaznak tudatban megy a bkekonferencira, mert ltja, hogy a csehszlovk politika sajt zsrjban mr ropogsra slt s nincs kizrva, hogy sznn is ghet.”35
A kt lap szerkesztõinek visszaemlkezsei szerint a prizsi bkekonferencia magyar szempontbl minimlis eredmnyekkel jr lefolysa utn a Npi Szvetsg minden erejt a szlovkiai magyarokat rt srelmek dokumentlsra, a magyar kormnyzati s egyhzi frumok tjkoztatsra koncentrlta.
Felvidkiek kapcsolatai a magyar kormnnyal s egyhzi vezetõkkel
A Npi Szvetsg pozsonyi, illetve nyugati csoportjban kezdettõl fogva tlslyban voltak a fiatal magyar katolikus lelkszek: a kezdemnyezõ Paksi Lszl mellett pl. Restly Mihly, Mszros Gyula, Koller Gyula, Nday Klmn, Horony Andrs, Cigny Imre, Hamvas Ivn, Harsnyi Gyula s Gyõry Miksa. A nyugati csoportban az Arany A. Lszlval kzvetlen kapcsolatban ll kt egyetemista, Hentz Zoltn s Lipcsey Gyula 1945-46-ban a szervezet kiptsvel, illetve a Gyepû Hangja megjelentetsvel trõdtt. A csoport katolikus lelkszei az 1945 õszn lebonyoltott elsõ csehorszgi deportlsok, illetve a jogfosztsok nyomn kialakult helyzetrõl a pozsonyi magyar konzultuson, illetve a csehszlovk– magyar lakossgcsert elõksztõ s felgyelõ Magyar tteleptsi Kormnybizottsg pozsonyi irodjn keresztl 1946 tavaszn vettk fel elõszr a kapcsolatot Mindszenty Jzsef esztergomi hercegprmssal, s adtak szmra rszletes tjkoztatst a csehszlovkiai magyarok helyzetrõl, a szlovkiai hatsgok tnykedsrõl.36
A magyar katolikus egyhz feje mr 1945 nyarn tjkozdott a benei dekrtumok s ms jogfoszt rendelkezsek hatsrl. 1945 õszn levlben krte a csehszlovk pspki kart, lpjenek fel az embertelensgek ellen. Ugyanazon v oktbert 15-n pedig krlevlben trta fel a magyar kzvlemny elõtt a
35 „Masaryk szellemben vonjk meg a nemzetisgi elv alapjn a magyar–csehszlovk hatrokat!” Gyepû Hangja, sz. n. – A Gyepû Hangja 14. szmban mg egyrtelmûebben fogalmazott: „Az egymillis magyar kisebbsg ma sajt maga akar mr hatrozni sorsa felõl. Egy vig tûrtnk, de becsletnkbe gzolni nem engednk. Nem Bene r fogja meghatrozni sorsunkat, kegyesen mint hõs gyõztes megtûr-e republikjban vagy elûz majd magtl. (…) Nem akarjuk, hogy valaki is azzal vdolhasson, hogy az j Cseh-Szlovk Kztrsasg ellen vagyunk. A cseh-szlovk npnek szp jvõt kvnunk. Ha gy rzik, hogy kisebbsggel, velnk magyarokkal nem tudnak egy orszgban lakni, gyvn nem mernek jogokat adni, mi terletestl oda megynk, ahol jogainkat megkapjuk. Tudjuk, hogy (ez) egyes cseh s szlovk hazafinak nem fog tetszeni. Legyenek meg az etnikai hatrok.” MTA KIA 2001/ 4/3
36 A Npi Szvetsg elleni 1949. december 20-i vdirat. MTA KIA 2001/4/4 – Az 1949. december 30-i tlet szvegnek magyar fordtsa. Tth:1995, 258–260.
19 szlovkiai magyarsg slyos helyzett.37 Nem vletlenl fordultak teht hozz a Npi Szvetsg tagjai.
Bizonyosra vehetõ, hogy a csehorszgi deportlsok msodik, 1946 õszi peridusban elkvetett kegyetlensgekrõl ppen a Npi szvetsg Esztergomba eljuttatott adatai alapjn rendelkezett a hercegprms pontos informcikkal.
Ezt kvetõen 1946 novemberben hivatalosan krelemmel fordult a csehszlovk hatsgokhoz, hogy engedlyezzk ltogatst a Csehorszgba deportlt magyarok krben. Az engedlyt a prgai kormny megtagadta, amirõl Mindszentyt Beran, prgai rsek 1946. december 21-n rtestette. Idõkzben, november 23-n az esztergomi hercegprms levlben fordult Spellman s Griffin bboros rsekekhez, hogy a deportls embertelensgeit elszenvedõ csehszlovkiai magyarok rdekben emeljk fel szavukat a brit s francia klgyminisztriumban, illetve az Egyeslt Nemzetek Szervezetnl.38 A folytatd ldztetsek ellen a hercegprms 1947. februr 5-n VI. Gyrgy angol uralkodhoz s Truman amerikai elnkhz intzett tviratban is segtsget krt. Ezt kvetõen a magyarorszgi nmetek kiteleptse idejn kiltvnyban tlte el a kisebbsgek elszaktst szlõfldjktõl.
A magyar kormny s orszggyûls vezetõ tisztsgviselõihez a Npi Szvetsg rszben Jcsik Lajos kormnybiztoson, a Magyar tteleptsi Kormnybizottsg vezetõjnek kzvettsvel jutott el, rszben pedig a keleti csoport Budapesten tanul egyetemista tagjainak kitart munkja rvn. A magyar kormnytagokhoz cmzett tjkoztatsok, krelmek kztt a legfontosabbnak az 1946. augusztus 3-n kszlt s Gyngysi Jnos klgyminiszternek cmezett memorandumot tekinthetjk. A Npi Szvetsg memorandumt a prizsi bketrgyalsokon a magyar kldttsget vezetõ klgyminiszternek augusztus
14-n Nagy Ferenc miniszterelnk a kvetkezõ ksrõ szveggel kldte tovbb: „A Csehszlovkiai Magyar Demokratikus Npi Szvetsg Nevedre szl memorandumot kzbestett nekem. Illeglis szervezetrõl van sz, amelynek tagjai maguk is illeglisan hoztk t ezt a memorandumot. Ennek n itt nem sok hasznt veszem, azrt kldm Hozzd, htha fel tudod hasznlni abban a napi csatrozsban, ami hallom, klnsen a csehszlovkok rszrõl igen intenzv Prizsban.”39
A Npi Szvetsg bketrgyalsokkal kapcsolatos memoranduma a csehszlovk delegci ltal a csehszlovkiai magyar kisebbsg teljes felszmolst clz tervezetre, a reszlovakizci utn mg fennmarad 200 ezer magyar egyoldal magyarorszgi tteleptsnek bkekonferencia el trt javaslatra reagl. A memorandum szvegezõi nem alaptalanul tartottak a legrosszabbtl, a bkekonferencia jvhagy dntstõl, szem elõtt tartva azt az eshetõsget, hogy a nagyhatalmak bonyolult rdekegyeztetõ s kompenzcis politikjban knnyen ldozatul eshet az egsz felvidki magyarsg.
A felvidki magyar krds trtneti ttekintsvel kezdõdõ memorandum konkrt esetekkel illusztrlta a jogfosztsokat s vagyoni krokat, Magyarorszg s a kisebbsgi magyarsg kztti egyttmûkds hinyossgait. Eltlte a memorandum a kollektv bûnssg elvt, illetve a csehszlovkiai magyarokra is kiterjesztett hbors bûnssg koncepcijt, mikzben a Szvetsg a Horthy-Magyarorszggal szembeni tvolsgtarts hangoztatst is fontosnak tartja: „Kt bûns llam kztt vergõdik egy rtatlan npcsoport, melynek csupncsak az a vtke, hogy 1938-tl j szellemet s szellemisget nevel ki magbl tisztn a demokrcia alapjn.”40
A lakossgcsere-egyezmnyben megllapodott ltszmon felli tteleptst a memorandum a leghatrozottabban elutastotta, s azt kvetelte, hogy a magyar bkedelegci ragaszkodjk a „npet flddel” elvhez, amennyiben a csehszlovk kldttsg mindron szabadulni kvn a magyar kisebbsgtõl. A hbor befejezse utn kialakult helyzetben a Memorandum szerzõi arra sem lttak semmilyen garancit, hogy a kisebbsgi jogokhoz val visszatrs elegendõ politikai alapot jelenthetne a kisebbsg egyenjogstshoz.
A memorandum „Rlunk, de velnk!” cmû zrfejezete a Npi Szvetsg plebiszcitum-tervezett hat pontban foglalta ssze: „1. a nagyhatalmak szabad npszavazst rendeljenek el a vits terleteken; 2.
37 Mindszenthy:1989, 145-146. – A Npi Szvetsg tagjai kzl a nyugati csoportbl Restly Mihly s Mszros Gyula, a keleti csoportbl pedig Krausz Zoltn, Varr Istvn s hajd Lszl kereste fel szemlyesen is a magyar egyhzfõt. Krauszt s Varrt Mindszenty a prizsi bketrgyalsok idejn, 1946 szeptemberben tnak indtotta Franciaorszgba, hogy az ottani sajt szmra adott kzvetlen informciikkal prbljk meg befolysolni a bketrgyalsok menett. Minthogy Prizsban idõkzben a csehszlovk–magyar vita befejezõdtt, a Szvetsg kt ton lvõ tagjt Salzburgbl visszarendeltk. A Npi Szvetsg az esztergomi hercegprms mellett memorandumokat juttatott el Ravasz Lszl reformtus pspkhz s a magyarorszgi evanglikus egyhz vezetõihez is.
38 A levelet magyar fordtsban a Magyar Nemzet 1946. november 30-i szma alapjn kzli Vadkerty:1996, 192–193 . 39 Tth:1995, 313. 40 Tth:1995, 138. 21
szavazati joga mindenkinek ott legyen, ahol 1938. janur 1-jn illetõsggel brt; 3) a szavazsra jogosultak nvjegyzkt amerikai, illetve angol s orosz vegyes bizottsg vizsglja fell; 4. A kildzttek, kiteleptettek s rtatlanul brtnre s munkatborra tltek szintn szavazati joggal brjanak, sõt az 1938. janur 1-jei lakhelykn ktelesek legyenek szavazati jogukkal lni; 5. npszavazs elõtt amerikai, ill. angol s orosz csapatok biztostsk a rendfenntartst s a polgri szemlyi biztonsgot; 6. sem magyar, sem csehszlovk agitci ne elõzze meg a npszavazst, ill. annak lehetetlensge folytn magyar nyelvû agitcit biztostsanak jelzett terleten.” 41
Ismeretes, hogy a csehszlovkiai magyarsg teljes felszmolsnak elkpzelseit vgl az amerikai bkekldttsg vtja megakadlyozta. A csehszlovk–magyar hatrok azonban nem vltoztak. Sem a magyar kldttsg ltal szorgalmazott kompenzcis terletcsere-tervezetnek, sem pedig a Npi Szvetsg npszavazsos hatr-megllaptsi tervezetnek semmilyen eslye sem volt arra, hogy a bkekonferencia munkjt meghatroz nagyhatalmak kzl valamelyik az ilyen vagy ehhez hasonl elkpzelseket felkarolta volna. Az egyoldal transzferre vonatkoz csehszlovk kvetels elvi elutastsa, a „npet flddel” elv makacs hangoztatsa azonban ktsgkvl hozzjrult ahhoz, hogy a bkekonferencia a krds rendezst a kt llam kztti megllapodsra bzta, ami az adott kilezett helyzetben ktsgkvl a magyar diplomcia sikereknt knyvelhetõ el.
A Npi Szvetsg tagjait a magyarorszgi Mindszenty-per kzvetlen folyomnyaknt 1949 tavaszn kezdtk el letartztatni. A Magyarorszgon tartzkod Krausz Zoltnt s Varr Istvnt a Mindszentyper anyagai alapjn a magyar hatsgok tartztattk le s adtk t a csehszlovk hatsgoknak. sszesen 32 fõ, kztk 20 katolikus pap s ngy reformtus lelksz ellen emeltek vdat, fõknt a kztrsasg rdekeit srtõ szervezkeds s idegen hatalmakkal val egyttmûkds vdjval. 1949. december 30-n tz fõt tltek el fegyhzbntetsre: Arany A. Lszlt mint a mozgalom vezetõjt nyolc, Hentz Zoltnt, Hajd Lszlt, Restly Mihly, Varr Istvnt s Krausz Zoltnt hat-hat vi, Mszros Gyula t vi,
Restly Mihly s Vzvry Lszl pedig kt vi fegyhzbntetst kapott. A Npi Szvetsg tagjaival egytt tltk el a mozgalomhoz nem tartoz, de ugyancsak magyarorszgi egyhzi kapcsolatokat fenntart Bokor Ferencet t v fegyhzra.42
A lakossgcsere a szksges szervezeti elõkszletek gyors megtrtnte ellenre csak 1947 prilisban a dl-alfldi szlovkok s a mtyusfldi magyarok cserjvel kezdõdtt. A magyar fl kezdettõl fogva nagy slyt helyezett a magyar szempontbl elõnytelen szerzõds vgrehajtsa sorn a szemlyi s vagyoni parits betartsra, gy kvnvn megelõzni azt a csehszlovk szndkot, hogy klnbzõ eszkzkkel a lakossgcsert a szlovkiai magyarsg teljes felszmolsra hasznlja fel. A parits megsrtse elleni lland magyar tiltakozsok ellenre a vagyoni klcsnssget nem sikerlt betartani: a lakossgcsere keretben szlõfldjt elhagyni knyszerlõ 76 616 szlovkiai magyar kiteleptett utn sszesen 16 ezer hold s 15 700 lakhz maradt, a 60 257 szlovk tteleplõ utn Magyarorszgon viszont mindssze 15 ezer hold s 4 400 lakhz.
A lakossgcsere 1947 prilistl 1949 nyarig tartott. Igaz, 1948. december 22-e utn mr csak az egzisztencilisan fenyegetett magyar csaldok, a csaldegyestst krvnyezõk, illetve a lakossgcsere lebonyoltsban nknt segdkezõk tteleplsre kerlt sor. A lakossgcsere sorn kialakult vagyoni klnbzet rendezsre az 1949. jlius 25-n csorbati jegyzõknyvben kerlt sor.* A jegyzõknyvben a lakossgcserbõl szrmaz magyar kvetelst a csehszlovk kormny kvetelseit (a Tancskztrsasg okozta krokrt, valamint a bcsi dnts, a msodik vilghbors krokrt a prizsi bkekonferencin Magyarorszgra Csehszlovkival szemben kirtt 30 milli dollros jvttelt, a Magyarorszgon llamostott csehszlovk vagyon egyttes rtkt) a felek azonos nagysgnak tekintettk, s klcsnsen lemondtak azok kiegyenltsrõl.
Paradox mdon a szlovkiai magyar kzssg tllst 1945-1949 kztt elsõsorban kt, magyar szempontbl eredetileg negatv tnyezõ –a lakossgcsere-egyezmny megktse, illetve a tmeges
41 Tth:1995, 140
42 tlethozatal a Csehszlovkiai Magyar Demokratikus Npi Szvetsg tagjai ellen indtott perben. Pozsony, 1949. december 30.
Tth:1995, 255–277. – A Npi Szvetsg az 1945–1948 kztt Csehszlovkia terletn maradt magyar rtelmisgi konspiratv csoportosulsok kzl ktsgkvl a legrendszeresebb s leghatkonyabb tevkenysget kifejtõ mozgalomnak szmtott. A szervezet egsz Dl-Szlovkit behlz, papokbl s dikokbl ll hlzata alkalmasnak bizonyult arra, hogy igen rvid idõ alatt hiteles informcikhoz juttassa a Szvetsg vezetõit, akik rvid ton adhattak tfog kpet a szlovkiai magyarok helyzetrõl a felelõs magyarorszgi tnyezõknek. * Szvegt lsd a dokumentummellkletben.
21 reszlovakizci –, valamint a magyar kisebbsg teljes felszmolst clz csehszlovk kvetelseknek a prizsi bkekonferencin a nyugati szvetsgesek rszrõl trtnt elutastsa eredmnyezte. A magyar kormny a lakossgcsere-egyezmny megktsvel ltszlag szabad utat engedett a kiteleptseknek. Az egyezmny knlta diplomciai lehetõsgeket azonban mind a prgai kormnnyal szemben, mind pedig – a szlovkiai magyarsg teljes felszmolst a prizsi bkekonferencin tmogat – szovjet kormnnyal
szemben sikerlt maximlis mrtkben arra felhasznlnia, hogy a cserekvta minimlis keretei kztt s rendezett anyagi felttelek mellett menjen vgbe a lakossgcsere. Radsul a bilaterlis megllapodson nyugv lakossgcsere-egyezmny keretben Magyarorszgra teleptett szlovkiai magyarok jelentettk a diplomciai zlogt annak, hogy a budapesti kormny kpes volt megakadlyozni az egyoldal kitelepts gondolatnak megvalstst s a prizsi bkeszerzõds a kt orszgot a mg szlõfldjn maradt magyarok tovbbi sorst illetõen is ktoldal megllapodsra ktelezte.
A msik negatv dnts, amely vgsõ soron hozzjrult a szlovkiai magyarsg fennmaradshoz, ktsgkvl a reszlovakizci volt. A felvidki magyarok fehr lappal nem rendelkezõ, teht Magyarorszg befogadsra nem szmthat tbbsge rszre – az adott rettenetesen nehz helyzetben – ez volt az egyetlen maradsi lehetõsg. A krelmet benyjtk tbbsge ezt az opcit kezdettõl fogva a szlõfldn marads egyetlen lehetsges megoldsnak tekintette, s mint a kisebbik rosszat tudatosan vlasztotta.
Ms krds, hogy a kzssg termszetes nkorrekcis kszsge a reszlovakizcit mint a jogfosztottsg ksrõ jelensgt, a szlovk trsadalom ltal tbbszr felrtt nemzeti megbzhatatlansg vdjt tbbflekppen prblta feldolgozni. A legtbben mr az 1950-es vekben gy kezeltk a reszlovakizcit mint erõszakkal, zsarolssal kiknyszertett dntst, s ezrt azt eleve jogtalannak s rvnytelennek tekintettk.
Msok rszben tabuizltk, rszben pedig mint rvid s kellemetlen epizdot igyekeztek kihullajtani a kollektv emlkezet rostjn. Ezzel egytt a szlovkiai magyar kzbeszdben a kzssg kzel ktharmadnak korabeli kiknyszertett dntse ma is bûnnek vagy legalbbis erklcsileg ktsges lpsnek szmt. Ezt igazoljk ktetnk visszaemlkezsei is.
A lakossgcsernek s a csehorszgi knyszermunka-akciknak, akrcsak a reszlovakizcinak van azonban egy msik, tartsabb tanulsga is. A legszvsabb s leglelemnyesebb magyar diplomciai erõfesztsek sem rhettek volna clt azzal a Csehszlovkival szemben, amely a terletn lõ magyar kisebbsget ebben a kilezett helyzetben tszknt hasznlta fel a Magyarorszggal szembeni clok (a lakossgcsere-egyezmny, az egyoldal transzfer) kierõszakolsra. A szlovkiai magyarok vgsõ soron sajt erejkben, sajt igazukban, s kvlrõl legfeljebb – az anyaorszg diplomcija ltal mozgstott – nagyhatalmi kzbenjrsban, nyomsban remnykedhettek.
Ksznet mindazoknak, akik visszaemlkezseiket lertk vagy elmondtk, csaldjuk, falujuk trtnett megõriztk, feltrtk. A visszaemlkezsekbõl egyrtelmûen kiderl, hogy a kollektv bûn s bntets egsz nemzeti kzssgre kiterjesztett logikjt a szlovkiai magyarsg egy percig sem volt hajland elfogadni.
A msodik vilghbor utni szlovk–magyar kisebbsgi konfliktusok s azok mig rõ tudati hatsnak elemzse alapjn tbbsgi s kisebbsgi rszrõl egyarnt arra a kvetkeztetsre juthatunk, hogy a trtnelem feldolgozsa ott kezdõdik, amikor a tnyeket megismerjk. s akkor vlik igazn pozitv erõv, amikor az itt lõ nemzetek, kisebbsgek politikai elitjei rjnnek, sem a demokrcia, sem az llam ptsben nem rdemes egyms rdekeit figyelmen kvl hagyva, keresztezve, a nemzeti nzs s kizrlagossg eszkzeihez folyamodniuk.
Magyarok s szlovkok megbklsnek, kiegyezsnek egyetlen valdi eszkze van: a permanens s õszinte rdekegyeztets. Emellett nagy szksg van a klcsns jhiszemûsgre, tolerancira s tiszteletre.
Ahhoz, hogy mindez ne maradjon jmbor haj, legfõbb ideje lenne megtanulunk tanulni a trtnelembõl. Ha mst nem, legalbb annyit, hogy a most lõ nemzedkek megrezzk felelõssgket az elõtletek, szembenllsok, konfliktusok tovbblsben, illetve lehetsges visszaszortsban s felszmolsban.
22
Irodalom
Angyal:1997 – Angyal Bla: Gta 1945–1949, Lilium Aurum, Dunaszerdahely. 1997.
Baèov:1996 – Alena Baèov Etnick identita a historick zmeny. tdia obyvate¾stva vybranch obc Slovenska, Veda, Bratislava 1996.
Bal•: 1991 – Bal• Jlius: Maïarsk otzka v prvom povojnovom desa•roè povojnovho Èeskoslovenska(1945–1948) Kandidtska prca. FF Karlovy Unierzity. Katedra èeskoslovenskch dìjin, Praha 1991. Kzirat, MTA KI Archvum 1/161
Beòa:2002 – Beòa, Jozef: Slovensko a Beneove dekrty, Belimex, Bratislava 2002.
Balogh–Fldesi:1998 – Balogh Sndor–Fldesi Margit (szerk.): A magyar jvttel s ami mgtte van …Vlogatott dokumentumok 1945–1948. (Napvilg Kiad, Budapest 1998.)
Bobk, Jn:1996 – Jn Bobk: Maïarsk otzka v Èesko–Slovensku 1944–1948. (Matica slovensk, Martin 1996.
Èierna Lantayov:1992 – Èierna–Lantayov, Dagmar: Podoby èesko-slovensko-maïarskho vz•ahu 1938–1949, Veda, Bratislava 1992.
Fazekas:2001 – Dr. Fazekas rpd: Szlovkok kzl – tirpkok kz. Adatok a felvidki magyarok vszkorszakhoz (1945–1948). Felvidk 1947 Egyeslet, Nyregyhza 2001.
Flp:1994. – Flp Mihly: A befejezetlen bke. A Klgyminiszterek Tancsa s a magyar bkeszerzõds 1947. Httorony, Budapest 1994.
G. Jak – Hõgye:1995 – G. Jak Mariann – Hõgye Istvn: A magyar–szlovk lakossgcsere s elõzmnyei 1945 –1947, (=Acta Archivistica 2.) Miskolc 1995,
Horvth:1998 – Horvth Zoltn: s mi hazatrnk az anddi harangszra. Felvidki Magyarok Bcsalmsi Kzssge, Bcsalms – Nyregyhza 1998.
Janics:1979 – Janics Klmn: A hontalansg vei. A szlovkiai magyar kisebbsg a msodik vilghbor utn 1945–1948. Illys Gyula elõszavval. Eurpai Protestns Magyar Szabadegyetem, Genf 1979. (Az elsõ magyarorszgi kiads 1989-ben jelent meg a Hunnia Kiadnl.)
Jech–Kaplan:1995 – Jech, Karel – Kaplan, Karel: Dekrety prezidenta republiky 1940–1945. Dokumenty 2 svazky + Doplnek. stav pro soudob dìjiny AV ÈR, Praha–Brno 1995.
Kaplan:1990 – Kaplan, Karel: Pravda o Èeskoslovensku 1945–1948. Panorama, Praha 1990.
Kaplan:1995 –Kaplan, Karel: Csehszlovkia igazi arca, Kalligram Kiad Budapest Pozsony 1995.
Kertsz Istvn:1995 – Kertsz Istvn: Magyar bkeillzik 1945–1947. Oroszorszg s a Nyugat kztt. Eurpa – Histria, 1995.
Kvesdi–Mayer:1995 –Kvesdi Jnos – Mayer Judit (szerk.): Edvard Bene elnki dekrtumai avagy a magyarok s nmetek jogfosztsa, Pannnia Kiad, Pozsony 1996.
Krno:1992. – Krno, Daniel: A bkrõl trgyaltunk Magyarorszggal, Budapest 1992.
Krno::1947. – Krno, M. Dalibor: Jednali jsme o mr s Maïarskem, Orbis, Praha 1947.
Kugler Jzsef:2000 – Kugler Jzsef: Lakossgcsere a Dlkelet-Alfldn (1944–1948), Osiris – MTA Kisebbsgkutat Mûhely 2000. 259.
Kuklk:2002 – Kuklk, Jan: Mty a realita takzvanch „Beneovch dekretù”. Dekrety prezidenta republiky 1940-1945. Linde, Praha 2002.
Lszl Pter:2003 – Fehrlaposok. Adalkok a magyar–csehszlovk lakossgcsere-egyezmnyhez, Bonyhd 2003.
Molnr–Varga:1992 – Molnr Imre – Varga Klmn (szerk.): Hazahzott a szlõfld…. (Visszaemlkezsek, dokumentumok a szlovkiai magyarsg Csehorszgba deportlsrl 1945–1953), Pski, Budapest 1992.
Olh:1992 – Olh Klmn: A Kis-Duntl a Viharsarokig: a csehszlovk–magyar lakossgcsere trtnethez. Juhsz Gyula Alaptvny, Szeged 1992
Olh:1994 – Olh Klmn: „Mirt kellett ezt, fiam? (A csehszlovk–magyar lakossgcserhez vezetõ politikai okokrl), Battonya 1994.
Parkov:2001 – Parkov, Magdalna: Reemigrcia Slovkov z Maïarska v rokoch 1946–48.Etnokultrne a socilne procesy, Stimul, Bratislava 2001.
24
Pelle:2002 – Pelle Emil: Blcsõ a mglyn. Felvidki klvria, Present Knyv- s Lapkiad, Budapest 2002.
Polnyi:1992 – Polnyi Imre: A szlovkiai magyarok helyzete 1944–1948. Dokumentumok (Janus Pannonius Tudomnyegyetem, Pcs 1992.
Pukkai:2002 – Pukkai Lszl: Mtyusfld I. A galntai jrs trsadalmi s gazdasgi vltozsai 1945–2000. (=Loklis s regionlis monogrfik 3.) Frum Trsadalomtudomnyi Intzet – Lilium Aurum Kiad, Somorja–Dunaszerdahely, 2002.
Salner:1998 – Salner, Peter: Premeny Bratislavy 1939–1993, Veda Bratislava 1998.
utaj:1991 – tefan utaj: Reslovakizcia. (Zmena nrodnosti èasti obybvate¾stva Slovenska po II. svetovej vojne Spoloèenskovedn stav SAV, Koice 1991.)
utaj:1993 – tefan utaj: Maïarsk menina na Slovensku v rokoch 1945–1948 (Vchodisk a prax politiky k maïarskej menine na Slovensku), Veda, Bratislava 1993.
utaj:1993a – tefan utaj: „Akcia Juh”. Odsun Maïarov zo Slovenska do Èiech v roku 1949, stav pro soudob dìjiny, Praha 1993.
Szab–. Szõke: 1981. Szab Kroly s . Szõke Istvn: A magyar–csehszlovk lakossgcsere trtnete. Kzirat, I-III. ktet Budapest 1981. OSZK Kzirattr, 293/1-9.
Tnczos:1995 – Tnczos Tibor: tven ve trtnt. A deportls s a kitelepts trtnete Nagymegyeren (=Gyurcs Istvn Alaptvny Fzetek 5.) Dunaszerdahely–Nagymegyer 1996.
Tth gnes:1995 – Tth gnes Teleptsek Magyarorszgon 1945–1948 kztt. A nmetek kiteleptse, a belsõ npmozgsok s a szlovk–magyar lakossgcsere sszefggsei, Bcs-Kiskun Megyei nkormnyzat Levltra, Kecskemt 1995.
Tth:1995 – Tth Lszl (szerk.): „Hvebb emlkezsl…” Csehszlovkiai magyar emlkiratok s egyb dokumentumok a jogfosztottsg veibõl 1945–1948, Kalligram Kiad, Pozsony 1995
jvry:1991 – jvry Zoltn: Szlõfldn hontalanul. Magyarok deportlsa Csehorszgban, Vox Nova Rt. Pozsony 1991.
Vadkerty: 1993 –Vadkerty Katalin: A reszlovakizci. Kalligram Kiad, Pozsony 1993.
Vadkerty: 1996 –Vadkerty Katalin: A deportlsok. A szlovkiai magyarok csehorszgi knyszermunkja 1945–1948. kztt. Kalligram Kiad, Pozsony 1996.
Vadkerty: 1999 –Vadkerty Katalin: A belsõ teleptsek s a lakossgcsere, Kalligram Kiad, Pozsony 1999.
Vadkerty:2001 –Vadkerty Katalin: Kiteleptstõl a reszlovakizciig, Trilgia a csehszlovkiai magyarsg 1945–1948. kztti trtnetbõl. Kalligram, Pozsony 2001. 703.
Vadkerty:2002 – Vadkerty Katalin: Maïarsk otzka v Èeskoslovensku. Trilgia o dejinch maïarskej meniny, Kalligram, Bratislava 2002.
Vida: 1985 – Vida Istvn: Az amerikai diplomcia s a csehszlovkiai magyar kisebbsg (1945–1947) Jelenkor (27) 1985. 12. 114–1125
Zalabai: 1995 – Zalabai Zsigmond: Magyar Jeremid. Visszaemlkezsek, versek, dokumentumok a deportlsokrl s a kiteleptsrõl 1946–1948, Vox Nova, Pozsony 1995
25
|