Klvint megltogat magyar szemly
Klvint megltogat magyar szemly … hanem egy eddig ismeretlen magyar reformtor, vagy legalbb reformtori plyra kszl frfi, aki utn ezideig hiba kutattam.
Nem leltem sehol. Hazai mkdsrl emltst nem tallok. Taln msok tudnak rla valamit. Kvnatos, hogy amennyire kpesek vagyunk, oszlassuk el ennek a nevezetes egynnek a szemlyre nehezed homlyt.
A neve Belnyesi Gergely. A Belnyesi csald ktsgen kvl a Biharmegyben fekv Belnyesrl vette eredett. Belnyesi Mrton fia, Istvn 1597-ben nyert cmeres levelet Bthori Zsigmond fejedelemtl. A csald Szatmrban s Zemplnben is elterjedt. A XVII. s XVIII. szzadban is tallunk mg emltst nhny Belnyesirl, tbbek kzt hrom Belnyesi Jnosrl s egy Belnyesi Jzsefrl, akik Debrecenben tanultak (Series Stud.). A szbanforg s Klvint megltogat Belnyesi Gergely, mint albb kzlt levelbl kitnik, 1542-ben ment ki a klfldre, ahonnan 1545 tavaszn indult haza. Genfben 1544 szn, szeptember hban tartzkodott. Mettl meddig, nem tudhatjuk. Oktber h 9-n mr Strassburgban volt, ahogy Valrand Poullain rta Klvinnak. (1) A tbbiekre nzve tjkoztat bennnket az a levl, melyet Belnyesi Strassburgbl 1545 mrcius 26-n rt Klvinnak. rdekes s jellemz levl Klvinra is, az r szemlyre is, meg a haza akkori llapotra is.
Magyar embertl Klvinhoz intzett ms levl aligha maradt fenn. rdemes, hogy egsz terjedelmben ismerjk. Magyar fordtsa ez:
"Az r Jzus Krisztus kivl szolgjnak, Klvin Jnosnak, a genfi egyhz fejnek, az n legkedvesebb uramnak Genfben.
Kegyelem a Jzus Krisztus ltal! n uram Klvin!
ksznetet mondok neked, hogy engem, mikor ott voltam, a legnagyobb szeretettel leltl. Az r ldjon meg tgedet!
Kevssel azutn, hogy Strassburgba megrkeztem, tbbfle betegsgbe estem, melyekkel nekem a mlt egsz tlen t veszdnm kellett; vgre, amint eljtt a tavasz, az r, az orvosok segtsgvel, egszsgemet helyrelltotta. Ez volt az oka kivltkppen, hogy hozzd eddig levelet nem rhattam. Ezentl mr minden levlhordra vigyzok, hogy tlk levelet kldjek, fknt a sajt hazmhl jvre, mert ezt a hazt most a trk rettenetesen szorongatja. Egy pr szval eladom neked szerencstlen llapott.
A legkzelebbi napokban kaptam hazulrol levelet, amelyben megrtk Magyarorszg szrny csapst. Emiatt nem csekly az n fjdalmam. Mert attl az idtl kezdve, amita eltvoztam hazmbl, ti. 3 v ta, kilenc vrost puszttottak el a trkk sok kastllyal, vrral s a krlttk es sszes falvakkal egytt a lakosoknak nagy rmletre.
Magyaroszgnak Dalmcia fel es rszn elfoglaltak kt vrost, gymint Pcset s Siklst, az Ausztria fel es rszn ngyet: Esztergontot, Vcot, Veszprmet s Szkesfehrvrt, amelyek kzl kettt teljesen sztromboltak, kettt pedig csak bevettek, de a np nagy veszedelmvel.
Lengyelorszg fel hasonlkppen feldltak kt vrost: Miskolcot s Szikszt; a npet rszint fogsgba hurcoltk, rszint legyilkoltk.
A Tisza mellett fekszik egy vros, melynek neve Szeged. Ezt 9 vagy 10 vvel ezeltt szintn feldltk a trkk, de a np sszegylt megint, s jra kezdte pteni. Midn a trk ezt ltta, bkt s szabadsgot hirdet[ett] azoknak, akik odasereglettek s az ptsbe fogtak. Ennlfogva a vros annyira megntt, hogy nagyobb lett, mint azeltt volt. Mikor mr meggazdagodott s a trknek adt fizetett, maga el citlta a bg a vros tancst kt ftisztviseljvel egytt. S mihelyt megrkeztek, tstnt lenyakaztatta ket, vrosukat hagy sereggel elfoglalta, a lakosokat pedig pnzrt Trkorszgban eladta. Most mr abbl a vrosbl kitseket tesznek a trkk Magyarorszg tbbi rszeibe, s naponknt tmrdek lelket hurcolnak fogsgba s hallatlanul kegyetlenkednek azokkal. (3)
Ezekhez a bajokhoz ms is jrul. Az elhalt kirlynak, ti. a vajdnak (Jnos kirlyt rti a levlr) idejben nmely vros Magyarorszg megmaradt rszben az Isten igjt befogadta, most pedig a kirly halla utn nhny zsarnok nemes jtt be, akik a trkk minden kegyetlensgt s Magyarorszg szerencstlensgt az evangliumra hrtjk, azt lltvn, hogy a sok rossznak ez az oka. Ezrt csudlatos mdon dhskdnek a keresztynek (azaz az evanglikusok) ellen.
Nhny nappal elbb egy keresztynt meggettek, ms polgroknak javait s birtokait ragadtk el; nmelyeket tmlcbe vetettek, ami ezeltt sohasem trtnt. S azok a szerencstlen keresztynek, jllehet oly nagy csapsokat szenvedtek, mg sem llottak el attl, hogy az Isten igjt hallgassk s prdikljk letknek s sszes javaiknak a veszedelmvel. Midn n ezt hallom s meggondolom, nem tartztathatom magamat a legnagyobb gysztl. Br testileg tvol vagyok azoktl, de lelkemmel ott vagyok nluk s velk egytt szenvedek. Ezenfell a legutbbi kt v alatt folytonosan s irtzatos mdon pusztt egsz Magyarorszgon a pestis, annyira, hogy akik tanultabbak voltak gy az egyhzban, mint az llamban, mindannyian a pestisnek estek ldozatul.
Ehhez mg jabb baj trsult. A mult v jlius havban a sskknak ris tmege szllta meg Magyarorszgot, s egy nap alatt megemsztette a meznek minden termst. Ez aztn nagy hsget idzett el.
Midn hazmnak ennyi csapst ltom, hozzmtartozinak levele ltal intetve, azutn a szegnysgtl is szorongattatva, elhatroztam, hogy a legkzelebbi vasrnap visszaindulok hazmba, hogy az elnyomott egyhznak szolglhassak. Hogy az letemet vagy hallomat kvnja-e, azzal nem gondolok, csak Isten dicssgre legyen szolglatom. Br tisztn ltom a veszedelmet, mely egyfell a trktl, msfell a zsarnokoktl s az igazsg ldzitl fenyeget, azzal mgsem trdm, s az elhatrozott utazssal fl nem hagyok.
Krlek tged, n uram, Klvin, a Krisztus szerelmrt, kegyeskedjl az Atyaistenhez knyrgni az egsz gylekezettel egytt a mi szerencstlen anyaszentegyhzunkrt, hogy a kegyelmes Atya a mi nyomorult egyhzunkrl fordtsa el a bntetst. Azutn ne sajnlj engem a te leveleddel feldteni s megvigasztalni; Wendelin tjn knnyen kldhetsz nekem levelet. Hisz tudod: mennyire jl esik az embereknek a nagy frfiak vigasztalsa!
Mindezen fjdalmamhoz s gyszomhoz vratlanul egyb baj is jrul. Mikor ugyanis nlatok voltam Jnos knyvrusnl, (4) a ti Vilmostok (5) trsnl hagytam a poggyszomat, mivel t jraval embernek s bartomnak ismertem, s akiben, mint keresztyn emberben s felebartomban megbztam, hogy ti. tehetsge szerint gondjt viseli holmimnak, mg azt utnam nem kldheti. fogadta is, hogy gondja lesz re s elkldi, s ha esetleg neki el kell menni valahov, vagy felesgre, vagy trsra bzza, hogy alkalomadtn hozzm juttassak. Mr azla hat hnap mlt el, s mg mindig nem kaptam meg holmimat, noha nagyon sok alkalom lett volna az elkldsre s ha rt most mr a hazautazs eltt llok. Megjtt az trsa, Vilmos, s csak a mi Gelasius-unknak (6) a levelt adta t. Azt mondta, hogy nem hozhatta az n holmimat magval, annyival inkbb, mivel a poggysz nem elg jl volt csomagolva. s gy annak a derk frfinak a hanyagsga miatt az n holmijaim elvesznek, s sohasem juthatnak tbb hozzm olyan nagy tvolsgra. szintn megvallom, inkbb veszett volna el 16 koronm, minthogy gy semmiv lett poggyszom. Nem sokat rnek ugyan, amik benne vannak, de nekem felette hasznosak. Ez a mi Jnosunk az hanyagsga folytn, idegen ltemre, ennyire megkrostott. Azt hiszem, hogy holmimat mindaddig nem kapom meg, mg te Wendleinnel [!] levl tjn nem szorgalmazod; sokat tehet arra nzve, hogy poggyszom vgkppen el ne vesszen.
Visszatrek trgyamhoz. Krlek tged, n uram, Klvin! knyrgjetek az Atyaistenhez a mi szegny egyhzunkrt, hogy az r a bntetst vegye el rla. Isten veled!
Strassburg, 1545. mrcius 26.
Belnyesi Gergely,
magyar nemzetbeli."
Hol s miknt vltotta be Belnyesi magasztos fogadst?
Eljutott-e megint hazjba, vagy taln idegen fldn pusztult el?
Szlnak-e s hogyan a rgi avatag rsok?
Ezek a krdsek vrnak e levl utn feleletre. …. meg kell mg emltenem azt. hogy a reformci szzadban Genfben megfordult magyarok kz Laski Csks Ptert is oda kell sorolnunk. (7) Tudvalevleg adta ki elszr az idejig a wittenbergi tanulk nvsort, amelyet szrl-szra kzl Bod Pter Historia Hung. Eccl.-ban. Laski Csks 1584-ben egy egsz flvet tlttt Genfben.
A wittenbergi magyar bursa anyaknyvben ezt a fljegyzst olvassuk rla: "Laski Pter, galliai s itliai utazsbl, msodzben jtt Wittenbergbe 1584 szeptember vgn, de a mi nemzetnk gyakorlataiban rszt venni nem akart, mg fl nem szltottuk." (8) A hrom legtbb fldet bejrt magyar reformtus vndordik s prdiktor, nvszerint Skaricza Mt (1570), Laski Csks Pter (1584) s Szenczi Molnr Albert (1590) kereste teht fl, tmenetileg, a XVI. szzadban Genfet.
(1) Valrand Poullain-rl meg kll mg emltennk azt, hogy kis ideig a Klvintl alaptott strassburgi francia egyhznak, majd a londoni francia ksbb a frankfurti francia egyhznak a lelksze volt, s mindentt trhetetlen hsget tanstott Klvinhoz (V. Doumergue: Jean Calvin. II. k. 362. o. Corpus Reformatorum. Brunsvigae XLII. k. 300. o. s XLIII. k. 217. o.
(2) A latinul rt levl olvashat: Corpus Ref. Brunsvigae. XXX. k. 52. skv. o.
(3) A magyarorszgi trk hdtsok ltalban az egsz eurpai kontinenst foglalkoztattk. Klvin is lnken rdekldtt a trkk elnyomulsa irnt, mint levelezseibl kitnik. Hihetleg beszlgetett mr errl Belnyesivel, azrt tudstja most ez a trk viselt dolgairl ily rszletesen. rdekesen r Klvin Frelnek az 1541-es regensburgi birodalmi gylsen megjelent s a trk ellen seglyt kr magyar kvetekrl is.
(4) Girard Jnos genfi knyvkiadt s kereskedt rti, aki Klvinnak is tbb munkjt adta ki; tbbek kzt ktjnak leginkbb elterjedt 1545-s kiadsa is nla jelent meg.
(5) Taln egy msik genfi knyvkiadt, du Bois Vilmost kell itt rtennk.
(6) Gelasius helyesebben Gallasius (Gallars) Mikls genfi lelksz, aki oda 1544 aug. 4-n ksznttt [!] be.
(7) Szinnyei Jzsef: Magyar rk lete s munki. VII. k. 798 o.
(8) Iskolatrtncti Adattr. Szerk. Thury Etele. Ppa, 1908. 24. o.
|